Acasă  | Reţete pe ţări  | Forum  | Dicţionar  | Articole  | Reţeta ta  | Newsletter  | Ultimele  | RSS  | Link-uri  | Contact 
Bine ai venit, oaspete Cauta | Teme active | Membri | Intrare

Paharele pentru vin Optiuni · View
nicomaritza
Postat: Monday, March 31, 2008 5:19:31 PM


Nivel: Bucătar Şef
Grupuri: Membri

Inscris: 2/20/2008
Postari: 1,203
http://www.vinul.ro/editorial_pahare_snobism.html-aceasta este sursa

De cate ori nu ne-am pus intrebarea: oare chiar atat de importante sunt paharele de vin? importanta paharelor este la fel de mare ca cea a ustensilelor folosite in bucatarie la pregatirea unei mese bune: cutite, oale si farfurii de cea mai buna calitate. Exact cum se intampla cu vin bun servit in pahare nepotrivite, la fel, ingredientele de buna calitate pot fi ruinate prin folosirea unor ustensile nepotrivite in timpul pregatirii.Degustarea unui vin bun incepe de la prezentarea paharelor.
Ce fel de pahare?
Exista cateva reguli generale privind flosirea paharelor, reguli pe care le-am aflat si eu de la altii, mai avansati, si care mi-au fost confirmate de realitate.
De pilda, e bine sa evitam paharele mici, vinul are nevie de o cupa mai mare pentru dezvoltarea aromelor si a gustului.



[nicomaritza attached the following image(s):]
sommeliers_barolo[1].jpg

Lory
Postat: Monday, March 31, 2008 5:21:51 PM


Nivel: Membru avansat
Grupuri: Membri

Inscris: 2/8/2008
Postari: 366
Locatia: Romania
felicitarirose rose star star

Bucataresele vesele
nicomaritza
Postat: Monday, March 31, 2008 5:22:43 PM


Nivel: Bucătar Şef
Grupuri: Membri

Inscris: 2/20/2008
Postari: 1,203
http://www.vinul.ro/editorial_pahare_snobism.html
Vinurile rosii se vor servi in pahare mai mari: un Cabernet sau Merlot (in general Bordeaux-urile), dar si Sangiovese, Zinfandel, Syrah, Rioja, Chateauneuf-du-Pappe, Dolcetto - toate vor fi mult mai bune servite in paharele denumite generic “Bordeaux”. Forma paharului, cu gura mai ingusta, concentreaza mai bine aromele si vinul poate fi apreciat la justa sa valoare.
Paharele cu gura mai mare, cele sferice - tip Burgund, sunt ideale pentru un senzual Pinot Noir sau regestile Barolo si Barbaresco... vinuri bine structurate, care isi dezvaluie aromele strat dupa strat. Dupa cum am spus mai sus, pentru aceste soiuri exista si paharele speciale, in forma de lalea.
Am facut si eu diferite experimente, si cel mai nefericit a fost sa beau un Syrah dintr-un pahar “Ballon Vivendi”: vinul pur si simplu s-a pierdut in pahar, a devenit insipid.



nicomaritza
Postat: Monday, March 31, 2008 5:28:25 PM


Nivel: Bucătar Şef
Grupuri: Membri

Inscris: 2/20/2008
Postari: 1,203
http://www.vinul.ro/editorial_pahare_snobism.html

In ceea ce priveste vinurile albe, regula generala este ca paharele vor fi mai mici decat cele pentru vinurile rosii:
Cahrdonnay, Chablis, Viognier se vor servi in pahare sferice, insa mai mici decat cele pentru vinurile rosii, sau in acelasi pahar in forma de lalea, insa mult mai mic. Nu sunt prea mare prieten cu Chardonnay-ul, mai ales cel pe stil american sau australian, baricat... insa de la un Chablis pur, aromat si proaspt nu ma dau in laturi; si nici de la un Viognier.Paharele tip lalea sunt elegante si rafinate.

In schimb un Sauvignon Blanc, Riesling, Pinot Grigio, Gewuerztraminer, Gruener Weltliner isi vor dezvolta cel mai bine personalitatea in pahare tip Bordeaux, insa de marime mai mica


[nicomaritza attached the following image(s):]
vinum_extreme_barolo[1].jpg

nicomaritza
Postat: Monday, March 31, 2008 5:32:45 PM


Nivel: Bucătar Şef
Grupuri: Membri

Inscris: 2/20/2008
Postari: 1,203
http://www.vinul.ro/editorial_pahare_snobism.html

Piciorul paharului are o mare importanta chiar daca o reducem, in mod simplist, la protejarea paharului de amprentele inerente.Un pahar de vin plin de amprente nu arata prea apetisant. Bineinteles ca fiecare putem experimenta singuri, ca se ne convingem de importanta paharelor in degustarea vinurilor, iar un adevarat iubitor de vin nu se va da in laturi de la o investitie care isi are si ea, importanta ei!


[nicomaritza attached the following image(s):]
ouverture_barolo[1].jpg

nicomaritza
Postat: Tuesday, April 01, 2008 6:45:01 PM


Nivel: Bucătar Şef
Grupuri: Membri

Inscris: 2/20/2008
Postari: 1,203
pentru ca am umblat creanga pe internet(m-am plimbat asa pe fir)am gasit la adresa aceastahttp://regions.france3.fr/cote-cuisine/index-fr.php?page=abcdaire#lettreP
Motivele pentru care sa tinem paharul pentru vin de picior si nu de corpul paharului:
1. Aceste pahare ne ofera posibilitatea de a vedea mai bine culoarea vinului.
2. Evitam sa incalzim vinul, in cazul vinurilor care trebuie servite la o anumita temperatura.
3. Urmele lasate de degete pe corpul paharului sunt inestetice.
4. Ofera o miscare lejera a incheieturii mainii cand turnam vin in pahar si o buna oxigenare.In felul acesta degustatorii pot profita pe delpin de calitatea aromei vinului.
Utilizatori pe tema
Guest


Sari la forum
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota la sondaj in acest forum.

RSS Forumul principal : RSS

FlatEarth Theme Created by Jaben Cargman (Tiny Gecko)
Sustinut de Yet Another Forum.net versiunea 1.9.1.8 (NET v2.0) - 3/29/2008
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Acesta pagina a fost generata in 0.083 secunde.



Copyright ©2002-2009 Pandora Impex SRL.