Acasă  | Reţete pe ţări  | Forum  | Dicţionar  | Articole  | Reţeta ta  | Newsletter  | Ultimele  | RSS  | Link-uri  | Contact 
Bine ai venit, oaspete Cauta | Teme active | Membri | Intrare

Lacrima lui Ovidiu Optiuni · View
nicomaritza
Postat: Monday, March 31, 2008 10:28:25 AM


Nivel: Bucătar Şef
Grupuri: Membri

Inscris: 2/20/2008
Postari: 1,203
de aici provin informatiile
http://gastronomie.ele.ro/Lacrima_lui_Ovidiu_--r365.html

*Lacrima lui Ovidiu este un vin special licoros, de tip oxidativ, cu o personalitate aparte, realizat din cele mai valoroase soiuri din podgoria Murfatlar. Se remarca printr-un buchet de invechire complex si inconfundabil, prin catifelare si onctuozitate.

*Este produs dupa o reteta traditionala inspirata din tehnologia celebrelor vinuri de Porto, Malaga, Madeira sau Xeres.Profunzimea culorii si aroma bogata din Lacrima lui Ovidiu provin de la vinul pastrat ani buni in butoaie mici de stejar. La aceasta se adauga savoarea proaspata a fructelor, dulceata si aciditatea echilibrata a noilor vinuri cu care e cupajat. Lacrima lui Ovidiu este de un galben auriu profund si reuneste cele mai vechi vinuri din cramele Murfatlar, maturate in butoiase de stejar de 300, 400 respectiv 500 de litri. Vinul licoros se serveste frapat, la 4-6 grade Celsius, in pahare mici de 100 ml, cu deschidere ingusta, ca aperitiv sau dupa masa in compania desertului preferat sau a unor branzeturi fine.



[nicomaritza attached the following image(s):]
r_365[1].jpg

Leila
Postat: Monday, March 31, 2008 10:51:57 AM

Nivel: Bucătar Şef
Grupuri: Membri

Inscris: 2/9/2008
Postari: 665
rose rose Nico >big grin< , si l-ai gasit pe cel de 12 ani happy

oare ? este si mai vechi de atat ? rose

Bucataresele Vesele
nicomaritza
Postat: Monday, March 31, 2008 12:14:43 PM


Nivel: Bucătar Şef
Grupuri: Membri

Inscris: 2/20/2008
Postari: 1,203
nu stiu, dar daca aflu o sa va spun.
Lory
Postat: Monday, March 31, 2008 12:17:35 PM


Nivel: Membru avansat
Grupuri: Membri

Inscris: 2/8/2008
Postari: 366
Locatia: Romania
hmmm...eu nu am baut asa ceva happydar cred ca e bun dupa ce descriere a facut Nico big grin rose rose

Bucataresele vesele
Bettyna
Postat: Wednesday, April 30, 2008 8:35:46 PM


Nivel: Bucătar Şef
Grupuri: Membri

Inscris: 4/29/2008
Postari: 869
Locatia: Waiblingen - DE
Din asta nu trebuie baut cand stai jos. La un Revelion eu si cumnata-mea stateam pe sofa si da-i si da-i pana s-au golit vreo 2 sticle jumate. cand ne-am ridicat de pe canapea mamoooo ca nu mai stiam in ce directie sa o luam rolling on the floor rolling on the floor

Pfuuu ce te "minte" de poti bea pahar dupa pahar si cica nu ai nimic...pana te ridici in picioare si vrei sa spui ceva coerent rolling on the floor
nicomaritza
Postat: Wednesday, April 30, 2008 9:03:35 PM


Nivel: Bucătar Şef
Grupuri: Membri

Inscris: 2/20/2008
Postari: 1,203
Leila trebuie sa ne impartaseasca din experienta ei referitor la acest vin hee hee
nicomaritza
Postat: Wednesday, April 30, 2008 9:04:12 PM


Nivel: Bucătar Şef
Grupuri: Membri

Inscris: 2/20/2008
Postari: 1,203
e vinul ei preferatrose
nicomaritza
Postat: Wednesday, April 30, 2008 9:04:54 PM


Nivel: Bucătar Şef
Grupuri: Membri

Inscris: 2/20/2008
Postari: 1,203
Bettyna wrote:
Din asta nu trebuie baut cand stai jos. La un Revelion eu si cumnata-mea stateam pe sofa si da-i si da-i pana s-au golit vreo 2 sticle jumate. cand ne-am ridicat de pe canapea mamoooo ca nu mai stiam in ce directie sa o luam rolling on the floor rolling on the floor

Pfuuu ce te "minte" de poti bea pahar dupa pahar si cica nu ai nimic...pana te ridici in picioare si vrei sa spui ceva coerent rolling on the floor

la ce te mai ridicirolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor
Bettyna
Postat: Wednesday, April 30, 2008 10:07:06 PM


Nivel: Bucătar Şef
Grupuri: Membri

Inscris: 4/29/2008
Postari: 869
Locatia: Waiblingen - DE
asa e, stai jos si bei mai departe rolling on the floor
nicomaritza
Postat: Wednesday, April 30, 2008 11:04:58 PM


Nivel: Bucătar Şef
Grupuri: Membri

Inscris: 2/20/2008
Postari: 1,203
normal rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor
Leila
Postat: Thursday, May 01, 2008 1:11:21 AM

Nivel: Bucătar Şef
Grupuri: Membri

Inscris: 2/9/2008
Postari: 665
nicomaritza wrote:
Leila trebuie sa ne impartaseasca din experienta ei referitor la acest vin hee hee



fetelor am cateva sticle rezerva winking unele de 5 ani altele de 12 ani

pot sa va spun ca cel de 12 ani te fura mai repede , deci stau si eu in picioare cand beau rolling on the floor rolling on the floor , cand vad ca o iau pe campii ma opresc din degustat rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor si plec la culcare ca altfel nu ma pot opri din degustat si ajung sa caut damigeana de vin cu motivul ca trebuie sa imi cresc tensiunea rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

Bucataresele Vesele
nicomaritza
Postat: Thursday, May 01, 2008 9:21:46 AM


Nivel: Bucătar Şef
Grupuri: Membri

Inscris: 2/20/2008
Postari: 1,203
deci trebuie sa stai josrolling on the floor
nicomaritza
Postat: Thursday, May 01, 2008 9:22:25 AM


Nivel: Bucătar Şef
Grupuri: Membri

Inscris: 2/20/2008
Postari: 1,203
foarte tare concluziarolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor
Lory
Postat: Thursday, May 01, 2008 12:58:54 PM


Nivel: Membru avansat
Grupuri: Membri

Inscris: 2/8/2008
Postari: 366
Locatia: Romania
nicomaritza
Postat: Thursday, May 01, 2008 3:43:22 PM


Nivel: Bucătar Şef
Grupuri: Membri

Inscris: 2/20/2008
Postari: 1,203
Leila wrote:
nicomaritza wrote:
Leila trebuie sa ne impartaseasca din experienta ei referitor la acest vin hee hee



fetelor am cateva sticle rezerva winking unele de 5 ani altele de 12 ani

pot sa va spun ca cel de 12 ani te fura mai repede , deci stau si eu in picioare cand beau rolling on the floor rolling on the floor , cand vad ca o iau pe campii ma opresc din degustat rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor si plec la culcare ca altfel nu ma pot opri din degustat si ajung sa caut damigeana de vin cu motivul ca trebuie sa imi cresc tensiunea rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

Cand scoti rezerva la inaintare?surprise
shimeixiaoxiao
Postat: Wednesday, October 20, 2010 8:25:28 AM

Nivel: Membru junior
Grupuri: Membri

Inscris: 10/20/2010
Postari: 1
Locatia: China
Pfuuu ce te "minte" de poti bea pahar dupa pahar si cica nu ai nimic...pana te ridici in picioare si vrei sa spui ceva coerent rolling on the floor

Oh I love all of these! Especially because they are so simple and beautiful yet have a cool edge.burberry
Utilizatori pe tema
Guest


Sari la forum
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota la sondaj in acest forum.

RSS Forumul principal : RSS

FlatEarth Theme Created by Jaben Cargman (Tiny Gecko)
Sustinut de Yet Another Forum.net versiunea 1.9.1.8 (NET v2.0) - 3/29/2008
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Acesta pagina a fost generata in 0.117 secunde.



Copyright ©2002-2009 Pandora Impex SRL.